a ą b c ć – domena z polskimi znakami

28 sierpnia, 2018 | by B. Grabarczyk

Rynek domen nam się kończy! wink Całkiem poważnie, po ostatnich RAPORTACH NASK widać arcywyraźnie, jak to rejestracja nowych domen spada, a usługi odnawiania bądź przywracania nazw domenowych rosną w siłę. Podobnie z transferami (o nich też już wspominaliśmy TU).

Powodów może być kilka – a bo lato było (jest) upalne i słoneczne i nikomu się nie chce siedzieć przed komputerem; a bo mam już 3 domeny, po co mi czwarta?; a bo nie chce rozszerzenia regionalnego – marzy mi się domena .pl z 3 znaków. Tymczasem rynek rządzi się własnymi prawami – prawami pierwokupu i systematycznego opłacania domen. Efektem tego – domen .pl na rynku co raz to mniej. Oczywiście, że u nas znajdziecie tanie domeny .pl, lecz cóż jeśli już żaden rejestrator nie może zaoferować Wam tego, czego potrzebujecie ?

Już jakiś czas temu rejestr wpadł na pomysł powiększenia zasobów domen wolnych o takie, które będą mogły zawierać polskie znaki diakrytyczne. Jest to dość rozsądne wyjście, bo może, ale to tylko może domena rozsadni.pl* jest już zajęta – ale za to rozsądni.pl może być Wasza i tylko Wasza. Oczywiście, nie zadziała to zawsze i nie będzie miało sensu przy każdej z domen, jednak przyznacie sami – dobrze jest mieć opcje. Jedną z tych opcji jest właśnie obecność ąćęłńóśżź w nazwie domeny.

Jako partner NASK zachęcamy Was do korzystania również z takich domen .pl, jako dostawca taniego hostingu WEBD.pl musimy jednak poruszyć kilka istotnych kwestii, które zahaczają o obsługę tych domen na serwerze.

Pierwsze turbulencje, z jakimi się napotkacie to wygląd domeny. Serwery nie lubią polskich znaków. Nie lubią i koniec. Konfiguracja takiej domeny na hostingu musi więc odbyć się troszkę inaczej, dodajemy ją bowiem w postaci ASCII, czyli xn—costam–.pl. Każdą z domen tłumaczy się inaczej – tutaj więc zachęcamy do skorzystania ze specjalnie na ten cel stworzonego TŁUMACZA.

I tylko dla przykładu podamy, że nasi już wspomniani rozsądni.pl to tak naprawdę xn--rozsdni-s4a.pl

Ważne! Jeśli w przeglądarkę wpiszecie 'rozsądni.pl’ – adres nie ulegnie zmianie, bez obaw smiley

Rzecz druga – Outlooki, Thunderbirdy i inne „klienty pocztowe”. Nie ma szans na skonfigurowanie w tych programach sprawnie działającej skrzynki, która po @ będzie miała domenę z polskim znakiem diakrytycznym. Niestety tutaj napotkamy mur, wzdłuż którego możemy iść i iść, jednak na drugą stronę przeskoku nie będzie. Dla uspokojenia wstępnie wzburzonych – jest możliwość wykorzystywania tak stworzonego maila ale bezpośrednio na serwerze, a więc w przypadku naszego najlepszego hostingu WEBD.pl – przez Webmaila.

Innych grzechów już nie pamiętamy. Innymi słowy takie domeny działają tak samo sprawnie jak pozostałe, tak samo dobrze się pozycjonują, odnawiają czy transferują. Nie musicie już obawiać się różnic, bo po prostu takich nie ma.

Zachęcamy do rejestracji, póki są jeszcze jakiekolwiek wolne domeny, wszystko odnajdziecie na WEBD.pl. I pamiętajcie! Przy wyborze domeny zawsze pozostawajcie xn--rozsdni-s4a.pl wink

* zbieżności nazwisk, imion i nazw domen – przypadkowa

Nasi partnerzy.

Monitoring 24/7.

Całodobowy monitoring serwerów
pozwala Ci komfortowo korzystać
z usług WEBD.pl!