Domenowe dane osobowe

29 lipca, 2017 | by B. Grabarczyk

Wakacyjnie postanowiliśmy na chwilkę wrócić do tematu rejestracji domen w naszym serwisie. Raz na jakiś czas rzucamy okiem na Waszą pomysłowość w zakresie wymyślania nowych domen i jesteśmy już coraz bliżej wniosku, że najlepsze domeny rynku rejestrowane są w webd.pl smiley
Pozostało nam jednak rozwiać kilka wątpliwości, które pojawiają się w związku z zarejestrowaniem nowego adresu Waszej strony www. Jednym z ważniejszych w tym wypadku zagadnień są dane osobowe, które podajecie, aby posiąść domenę na własność.
Trzymajmy się klasyfikacji: domeny polskie vs domeny globalne, przyjętego w jednym z poprzednich artykułów.
Rodzina domen .pl kieruje się jasno określonymi zasadami ujawniania lub ukrywania danych osobowych i są one zgodne z regulacjami GIODO. webd.pl jako Partner NASK również im podlega.

Jeśli myślimy o domenie firmowej – dane zawsze będą ujawnione. Dane firmy są informacjami ogólnodostępnymi choćby w KRS czy CEIDG, nie dostrzeżono więc potrzeby ukrywania firmowego właściciela domeny i w tym przypadku. NASK, jako opiekun domen polskich, zabezpieczył jednak imię i nazwisko osoby reprezentującej firmę oraz adres e-mail podawany do kontaktu w jej sprawie. Jeśli więc chcecie podejrzeć swoją domenę w wyszukiwarce na DNS.pl – w zakresie kontaktu powinniście mieć udostępniony jedynie swój numer telefonu (oczywiście zalecamy podawanie tego firmowego wink).
Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku osoby prywatnej – przypominamy, że przy rejestracji domeny na osobę prywatną wymagany jest PESEL – ujawnienie takich informacji na kartach internetu byłoby niebezpieczne i niepożądane. Naturalną konsekwencją takich wymagań była decyzja o ukryciu wszystkich danych osoby prywatnej widniejącej przy danym adresie www. Udostępnienie tych danych samodzielnie w treści strony, na przykład w kontakcie – jest już zależne od Waszej woli. Możecie mieć jednak pewność, że w bazach WHOIS pod polem Abonent domeny widnieć będzie komunikat „dane niedostępne”. W tym przypadku nie ujawnia się również Waszych danych kontaktowych.

Domeny globalne .com .org .net. .biz i wszystkie pozostałe nie podlegają już prawu polskiemu i zasadom przyjętym przez NASK. Tu prym wiedzie ICANN, którego zasady ujawniania danych osobowych są proste, jednak nie zawsze wygodne dla Abonenta domeny. Mianowicie – w przypadku rejestracji domen w webd.pl czy u innych rejestratorów – dane są zawsze odkryte. Niezależnie czy rejestrujecie domenę firmową, czy prywatną – należy spodziewać się, że niebawem po rejestracji Wasze dane pojawią się w sieci. Rejestrator wziął pod uwagę głosy sprzeciwu i umożliwił opcję odpłatnej podmiany danych na Privacy Protect.
Ze względu na taką politykę głównego rejestratora domen globalnych – niektórzy świadomi Abonenci podawali dane kontaktowe fałszywe – aby uniknąć późniejszego SPAMU czy niechcianego kontaktu. W związku z takimi rozwiązaniami – ICANN od zeszłego roku weryfikuje adresy e-mail przypisane do kontaktu domen. W ciągu najdalej miesiąca od daty rejestracji domeny otrzymacie maila z adresu noreply@emailverification.info z anglojęzyczną prośbą o kliknięcie linku dla prawidłowej weryfikacji kontaktu domeny. Brak kliknięcia linka będzie skutkował blokadą domeny – niezależnie od wprowadzonej opłaty czy prawidłowej konfiguracji domeny. Wypatrujcie więc takiego maila, a jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości – skontaktujcie się z nami. Bez żadnego wahania smiley

Nasi partnerzy.

Monitoring 24/7.

Całodobowy monitoring serwerów
pozwala Ci komfortowo korzystać
z usług WEBD.pl!