HTTP/3 w WEBD.pl – nawet nie wiesz, a masz!

14 sierpnia, 2021 | by B. Grabarczyk

Tytuł dość przewrotny, ale jakiż prawdziwy. Wdrożyliśmy na serwerach, wszystkich bez wyjątku – protokół HTTP/3. Poprzedzony tygodniami testów wydajności, dołączył do szczegółów naszej oferty i ku uciesze Adminów oraz mamy nadzieję Was – działa jak należy smiley

Protokół HTTP jest wykorzystywany do nawiązywania połączenia, a efektem tego połączenia ma być wyświetlenie strony internetowej.

Patrząc na temat historycznie, zaczęło się od „zwykłego” HTTP w latach ’90tych (tak tak, w poprzednim wieku), w 2015 doskoczył HTTP/2, który również był dostępny na hostingu WEBD.pl, a o czym pisaliśmy TUTAJ.

—-

I to przy okazji tamtego wpisu opisywaliśmy z grubsza, jak działają całe skomplikowane mechanizmy. Pozwólcie więc, że tu ograniczymy się jedynie do uwypuklenia plusów, które HTTP/3 niewątpliwie za sobą niesie:

  1. krótszy czas ładowania – HTTP/3 pozwala na ładowanie wielu elementów jednocześnie
  2. brak blokad – pakiety danych są ładowane równolegle, jeśli jeden z nich – pisząc kolokwialnie -’zatnie się’, nie będzie miało to wpływu na dalsze ładowanie strony
  3. bezpieczne połączenie szyfrowane – dzięki protokołowi TLS, który jest wykorzystywany w nowym protokole łączenia QUIC

—-

To, co mocno powinno zostać w Waszych głowach, po przeczytaniu tego wpisu, jest fakt, że HTTP/3 oznacza szybciej i sprytniej. I choć wykorzystywanie tego protokołu nie jest jeszcze standardem, zapewne będzie.

Myślicie pewnie – znowu trzeba będzie dostosowywać stronę, modyfikować by działała szybciej itp. ? Otóż nie smiley

W WEBD.pl wystarczy, że macie na stronie zainstalowany certyfikat SSL i ruch na nią idzie po https://.

Jeśli tak jest – automatycznie korzystacie z HTTP/3 w WEBD.pl.

Jeśli jeszcze nie – na co czekacie ? smiley

Nasi partnerzy.

Monitoring 24/7.

Całodobowy monitoring serwerów
pozwala Ci komfortowo korzystać
z usług WEBD.pl!