Czy każdy mailing to SPAM?

01 April, 2017 | by B. Grabarczyk

Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, wzbudza ono bowiem dużo wątpliwości wśród klientów hostingu webd.pl.
SPAM nieoficjalnie swoją nazwę zawdzięcza o dziwo! mielonce. „Shoulder Pork and Ham” została wykorzystana w jednym ze skeczy restauracyjnych Monty Pythona, w którym wbrew woli klienta proponowana jest mu właśnie mielonka – piosenką SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM. To doskonałe oddanie charakterystyki SPAMu – niechcianego, natarczywego i niezgodnego z wolą odbiorcy.
Studiując ten temat doszliśmy do wniosku, że najprostszym podziałem SPAMu jest ten celowo wysyłany przez nadawcę i taki, który możemy określić mianem nieświadomego.
SPAM z pełną premedytacją ma zazwyczaj charakter niezamówionej oferty handlowej do odbiorców indywidualnych. Najczęstszym błędem tak skonstruowanego maila jest brak możliwości wypisania się z listy osób go otrzymujących, równie często nie nosi on znamion zapytania ofertowego (które daje odbiorcy możliwość wyrażenia ewentualnej dalszej chęci uzyskania szczegółów).
Jak często spotykacie się ze SPAMem anglojęzycznym czy polskim wysyłanym z zagranicznych skrzynek? Po zapoznaniu się z ich treścią okazuje się, że odziedziczyliście w spadku od „Jose Fernandeza” miliardy dolarów, grozi Wam więzienie za zignorowanie domniemanego wezwania od urzędu, czy właśnie czeka na Was przesyłka od kuriera, a w załączniku macie listy przewozowe z formacie .zip (?!). Czytając dalej uspokajacie się – wystarczy, że wpłacicie tu, zalogujecie się tam, przekażecie to. SPAM.SPAM.SPAM. Korespondencja taka ma za zadanie uzyskać od Was wrażliwe dane do logowania (phishing), bądź (jak w przypadku załączników od kuriera) zainstalować wirusa na Waszym komputerze. W tym miejscu płynnie przechodzimy do kwestii SPAMów nieświadomych. Tak zainstalowany wirus jest najczęściej zorientowany na dalszą wysyłkę SPAMu – tym razem z Waszych adresów e-mail. I tak oto stajecie się SPAMerami z przypadku. W tych momentach możecie być pewni, że otrzymacie od webd.pl informację o blokadzie konta e-mail do czasu przeskanowania komputera i zmiany hasła do skrzynki. Hasło do skrzynki powinno być skomplikowane, złożone z dużych i małych liter oraz cyfr. Zdarza się bowiem, że nie jest potrzebny wirus by dostać się na Wasze skrzynki przy hasłach typu test, admin1234 czy qwerty. Im szybciej zareagujecie, tym rychlej będziemy w stanie przywrócić pełną funkcjonalność usług poczty webd.pl.
W opisanych wyżej przypadkach – jednoznacznie tak, taki mailing to SPAM.
Jeśli zastanawiacie się nad jednorazowym wysłaniem ofert do odbiorców (mailing), webd.pl dopuszcza taką możliwość – nie wystarczy jednak zakupić bazy i rozpocząć wysyłkę. Baza powinna być zweryfikowana – czy zawiera tylko adresy e-mail globalnie dostępne (firmowe) oraz czy takie adresy e-mail istnieją [sgfsgdfsv@cfhscvbs.org – naprawdę?]. Treść maila powinna stanowić zapytanie – zwracam się z prośbą o możliwość wysłania… itp. Na takiej podstawie jesteście w stanie uczciwie przesłać konkretne informacje handlowe w dalszym procesie. Najbardziej polecanym przez nas sposobem budowania bazy odbiorców jest stworzenie użytkownikowi możliwości zapisania się do newslettera (budowania długotrwałej relacji) na Waszej stronie www. Internauta samodzielnie udostępni swój adres e-mail, wyrażając tym samym zgodę na systematyczne otrzymywanie newsów o promocjach czy zmianach.
Słowem podsumowania – nie każdy mailing celowy jest SPAMEM. Pamiętajcie, by odpowiednio dobrać odbiorców i udostępnić im możliwość zrezygnowania z możliwości otrzymywania maili. My postaramy się pomóc – mailingi czy newslettery są w poczcie webd.pl monitorowane na bieżąco, w razie jakichkolwiek wątpliwości z pewnością otrzymacie od nas informacją zwrotną.

Our partners.

Monitoring 24/7.

Round the clock server monitoring
allows you to easily use
WEBD.pl services!