GIODO – Głośno I Otwarcie w temacie Danych Osobowych

15 December, 2016 | by B. Grabarczyk

Jeżeli otrzymaliście maila o tytule: „Państwa firma nie jest zarejestrowana w GIODO”, którego treść wzywać Was będzie do niezwłocznej rejestracji w GIODO: nie odpisujcie, nie reagujcie, nie wierzcie w to, co piszą. Tak, zaczynamy ten wpis dość ostro, jednak bardzo denerwują nas próby nagabywania Was do zakładania usług czy wykonywania czynności, których nie musicie podejmować. Tego typu maile najlepiej od razu wyrzućcie do kosza albo oznaczcie jako SPAM.

Primo : w GIODO nie rejestruje się firm, rejestruje się zbiory danych osobowych.

Secundo : jeśli nawet takowe zbiory posiadacie to i tak rejestracja nie jest konieczna.

Art. 43 ust. 1a ustawy o ochronie danych osobowych mówi nam o tym, że rejestracja zbiorów (z wyjątkiem zbiorów danych wrażliwych) nie jest konieczna, jeśli w firmie został powołany administrator bezpieczeństwa informacji, a administrator danych zgłosił go Generalnemu Inspektorowi. Na pierwszy rzut oka trochę masło maślane, pozwólcie, że rozłożymy to na czynniki pierwsze. Dane wrażliwe to nie PESEL, data urodzenia czy miejsce zamieszkania, a cechy szczególne (rasa, wyznanie itp). Jeśli szef Waszej firmy (jako administrator danych w tym wypadku) zgłosi do GIODO, że pracownik firmy – przysłowiowy Jan K. został administratorem bezpieczeństwa informacji, sprawa jest uznana za załatwioną.

Oczywiście pamiętajcie, że administrator bezpieczeństwa informacji ma swoje konkretne obowiązki, nie lekceważcie tego.

Jeżeli utrzymujecie na hostingu webd.pl dane osobowe i macie pytania o ich ochronę – piszcie koniecznie, postaramy się pomóc. Co istotniejsze – jeśli chcecie, podpiszecie z webd umowę powierzania przetwarzania danych. Bezpłatnie. Biuro Obsługi uwielbia wyzwania smiley

Our partners.

Monitoring 24/7.

Round the clock server monitoring
allows you to easily use
WEBD.pl services!