Po prostu domena?

06 December, 2016 | by B. Grabarczyk

Temat domen mógłby się wydawać nieskomplikowany i dość klarowny. Nic bardziej mylnego, poniżej przedstawimy kilka zagadnień związanych z posiadaniem domeny (dowolnego rozszerzenia).

Oczywiście na rodzimym rynku najbardziej popularne są domeny pl (polskie), których zakupu dokonuje się najbezpieczniej od partnera NASK. Aby uściślić – domena to adres www. Wpisując tenże adres w wyszukiwarkę czy bezpośrednio przeglądarkę – naszym oczom powinna ukazać się strona (jeśli mamy aktywną usługę hostingu;)). Oczywiście na rynku istnieją różne rozszerzenia (końcówki) domen i wbrew temu, co próbują wmówić niektóre firmy, nie musicie mieć każdego oferowanego rozszerzenia aby być rozpoznawanym w sieci. Dla przykładu – mamy rozszerzenia .pl, .com.pl czy .com (te ostatnie to już domeny z rodziny globalnych – ich rejestratorem jest m.in ICANN, choć oczywiście takie domeny również na zasadach partnerstwa możecie zakupić przez webd.pl). Mamy również rozszerzenia państwowe typu .fr czy .cz – i jeśli nie potrzebujecie być obecni na rynkach francuskich czy czeskich – nie widzimy powodu posiadania przez was takich domen na własność.

Niezwykle istotną kwestią posiadania domeny jest odpowiedzialność z tym związana. Dane przy domenie powinny być zawsze aktualne, a zawartość strony wyświetlana pod adresem powinna być zgodna z prawem polskim i międzynarodowym – a z tym niestety wiemy, że bywa różnie. Sprawa jeszcze ważniejsza – domena musi być opłacana na czas. To nie płatność za energię czy wodę, rejestrator nie naliczy odsetek za spóźnienie tylko zablokuje domenę. Raz kupiona – nie jest wasza dożywotnio i należy pamiętać o regulowaniu opłaty za odnowienia.

Pozycjonowanie strony. Każdemu zależy by w wynikach Google, pod konkretnymi hasłami znajdować się jak najwyżej (wiadomo przecież, że internauta nie dojdzie do dwudziestej strony wyników by nas odnaleźć). Nie oznacza to jednak, by wszystkie słowa kluczowe umieszczać w nazwie domeny (przykład: tani-szybki-profesjonalny-hosting-www.pl, ciężko się wpisuje, jeszcze ciężej zapamiętuje;)). Słowa kluczowe powinny być umieszczone w zawartości strony – tytule, podstronach, tekście na stronie. Dzięki temu możemy mieć krótki i łatwy do zapamiętania adres webd.pl, który satysfakcjonująco wysoko pojawia się na kartach Google (oczywiście przy pozycjonowaniu należy pamiętać i rozważyć opcję płatności za pozycję – zwiększa to skuteczność).

Trzymając się jeszcze tego nieszczęsnego przykładu tani-szybki-profesjonalny-hosting-www.pl, prowadząc biznes raczej wstrzymywalibyśmy się od wskazywania adresu e-mail sprzedaz@tani-szybki-profesjonalny-hosting-www.pl, prawda? Tak, należy mieć świadomość, że domena może być również adresem e-mail (co więcej! Polecamy takie rozwiązanie, wygląda to bardzo profesjonalnie, a w każdym pakiecie hostingu webd obsługę kont pocztowych macie w cenie). Dlatego zdecydowanie zostaniemy przy sprzedaz@webd.pl wink

Niby jeden adres strony www, a ile możliwości. Poruszymy tu jeszcze kwestię transferu domeny pl, gdyż niewielu użytkowników wie, że ma taką możliwość. Otóż podczas okresu abonamentowego domeny możecie zmieniać rejestratorów domen. Innymi słowy możecie zmieniać firmę, z którą w ramach rejestracji i odnowienia domeny pl chcecie współpracować. Transfer domeny pl zgodnie z zasadami NASK powinien być darmowy i nigdy nie zmienia aktualnego abonamentu domeny ani jej ustawień. Co to dla was oznacza? Mniej więcej to, że podejmując się transferu domeny nie ponosicie żadnego ryzyka jej utraty czy też przerw w wyświetlaniu się strony www. Słowem dopełnienia – w webd.pl transfer jest darmowy i zgodny z zasadami NASK. Jeśli macie jakiekolwiek pytania w kwestii samych domen, ustawień , transferów – jesteśmy tu smiley

Our partners.

Monitoring 24/7.

Round the clock server monitoring
allows you to easily use
WEBD.pl services!